Opiekuńczy znajdą pracę

Data: 2013-01-31 16:03:40, Autor: Marcin Gazda
image description

Zachodnie społeczeństwa się starzeją, a tamtejsza służba zdrowia cierpi na brak wykwalifikowanego personelu do opieki nad seniorami. Miejsca pracy czekają zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych klinikach oraz domach. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, by znaleźć zatrudnienie

Nabór kandydatów do pracy w opiece trwa na okrągło. Zapotrzebowanie jest duże, bo w Europie przybywa staruszków, a jednocześnie brakuje pracowników służby zdrowia. Z ofert zatrudnienia korzystają głównie panie, ale... – Ostatnio coraz częściej pracę w opiece podejmują mężczyźni. Klienci przekonują się do nich – mówi Renata Sieradzka z agencji pracy BWE Polska. Propozycje najczęściej napływają do agencji pośrednictwa i urzędów pracy. Zagraniczne firmy rzadko poszukują w Polsce pracowników na własną rękę. Najwięcej ofert pochodzi z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Do obsadzenia są również etaty w Holandii, Norwegii, Szwajcarii, Austrii, a także we Francji i Włoszech. Opiekunek/opiekunów brakuje zarówno w domach klientów indywidualnych, jak i placówkach opiekuńczych. W tych ostatnich czekają też wolne stanowiska dla pielęgniarek/pielęgniarzy. Ponadto wsparcia potrzebują przychodnie, gabinety lekarskie, kliniki czy szpitale. – W przypadku oddziałów specjalistycznych największe szanse mają doświadczone osoby, które będą mogły wykonywać obowiązki już po krótkim szkoleniu adaptacyjnym – mówi Marcelina Bednarczyk z firmy LSJ Agencja Pracy.

Na krótko lub na etat
Jedną z opcji dla opiekunek są wyjazdy na kilka tygodni. Pod koniec roku oraz przed letnim okresem urlopowym wzrasta zapotrzebowanie na zastępstwa. – Długość pobytu za granicą zależy od kandydatów oraz preferencji klientów. Czasem panie spędzają u niemieckich rodzin nawet pół roku bez zjazdu do Polski – mówi Małgorzata Wyrwińska z agencji rekrutacyjnej InterKadra. Placówki opiekuńcze potrzebują pracowników na dłużej. Umowę na czas nieokreślony można otrzymać przeważnie po zakończeniu okresu próbnego. W branży pielęgniarskiej najczęściej oferowana jest praca na pełen etat. Zarówno opiekunki, jak i pielęgniarki muszą liczyć się z wykonywaniem obowiązków w systemie zmianowym, także w weekendy i święta. Możliwe są też inne rozwiązania. W przeszłości jedna z firm działających na norweskim rynku proponowała pielęgniarkom system rotacyjny: 4 tygodnie pracy/2 tygodnie wolnego lub 3 tygodnie pracy/3 tygodnie wolnego. W tym przypadku tydzień pracy wynosił 54 godziny.

Klient płaci, klient wymaga
Praca w opiece jest stosunkowo łatwa do zdobycia, ale nie każdy powinien się o nią starać. – Według naszych klientów idealna opiekunka osób starszych, oprócz znajomości języka i doświadczenia, powinna cechować się empatią, niezawodnością oraz otwartością – mówi Małgorzata Wyrwińska. W wielu przypadkach pożądane są też mocne nerwy, cierpliwość oraz łagodność. Seniorzy potrafią dosadnie skrytykować za... udzieloną pomoc, obrazić się bez powodu, zapomnieć o różnych rzeczach czy nawet uciec z domu. Renomowane agencje dbają o jak najlepsze dopasowanie opiekunek do podopiecznych. – Jeśli klient do całodobowej opieki w domu życzy sobie osoby niepalącej, to staramy się spełnić jego oczekiwania. Czasem to kandydatka ma podobne wymagania – mówi Renata Sieradzka. Aby skorzystać z niektórych propozycji zatrudnienia, trzeba mieć minimum 25, a czasem 30 lat. Nierzadko wyjeżdżają osoby po 50-tce czy 60-tce. Niekiedy warunkiem koniecznym jest posiadanie prawa jazdy. Dotyczy to także pracowników placówek opiekuńczych. Część z nich musi w określonych godzinach dojeżdżać służbowym autem do kilku pacjentów przebywających we własnych domach. Zdarza się, że pod koniec rekrutacji pielęgniarki otrzymują zaproszenie na kilka próbnych dni do siedziby pracodawcy. Dzięki temu można poznać personel, zakres zadań czy procedury. Firma ponosi koszty związane z podróżą i zakwaterowaniem.

Wypłata, wikt i opierunek
Głównym atutem pracy za granicą są wysokie zarobki. – Wynagrodzenia zależą od poziomu znajomości języka, doświadczenia oraz zakresu obowiązków – wyjaśnia Anna Kanabaja z agencji Private Care 24. W Niemczech za opiekę nad seniorem w jego domu można przeważnie otrzymać 900–1,3 tys. euro (3,7–5,3 tys. zł) netto miesięcznie. Więcej zarobią pielęgniarki. Dodatkowo będą miały okazję do podniesienia swoich kwalifikacji. Część pracodawców zapewnia bowiem dofinansowanie do nauki. Rodziny goszczące opiekunkę gwarantują bezpłatne wyżywienie oraz zakwaterowanie. W mieszkaniu czeka osobny pokój z łóżkiem, szafą, radiem i telewizorem. – Klienci coraz częściej opłacają także łącze internetowe, aby nasze pracownice miały stały kontakt z najbliższymi w Polsce – mówi Aleksandra Hoffmann z agencji zatrudnienia Eureca. Niekiedy do dyspozycji przyjętej osoby jest również oddzielna łazienka. W przypadku placówek opiekuńczych i służby zdrowia pracodawcy zapewniają lub pomagają znaleźć lokum. – Koszt zakwaterowania jest najczęściej potrącany z wynagrodzenia – mówi Magdalena Derlacz-Popławska z agencji Ontos.

Zawsze z językiem
Od opiekunek nie jest wymagane wykształcenie kierunkowe, ale doświadczenie w opiece – już tak. Niekiedy wystarczyć udokumentować pomoc udzielaną np. babci czy dziadkowi. Ponadto trzeba znać język obcy w stopniu komunikatywnym. – Każda z kandydatek przechodzi co najmniej dwa, a często trzy egzaminy ustne. Czasem przed podjęciem pracy Polki sprawdzane są też przez stronę niemiecką podczas rozmowy telefonicznej – mówi Aleksandra Hoffmann. Dla pielęgniarek poprzeczka zawieszona jest nieco wyżej. Praca w placówkach służby zdrowia wiąże się m.in. z wypełnianiem dokumentów. Trudno sobie z tym poradzić bez znajomości specjalistycznego słownictwa. W większości przypadków wymagane jest też kilkuletnie doświadczenie zawodowe, czasem w określonej dziedzinie (np. interna, opieka hospicyjna, kardiologia, onkologia, pielęgniarstwo środowiskowe czy geriatria). – Niektórzy klienci oczekują też wykształcenia pielęgniarskiego. W Belgii wymagane jest minimum średnie ze specjalizacją, samo liceum medyczne nie wystarczy – mówi Marcelina Bednarczyk. Ponadto część pracodawców z Wielkiej Brytanii rozpatruje tylko zgłoszenia od osób zarejestrowanych w Nursing and Midwifery Council (NMC) lub gotowych do załatwienia tych formalności.

Zwiększ swoje szanse
Słaba znajomość języka obcego nie przekreśla szans na wyjazd. Trzeba jednak wykazać gotowość i zapał do nauki. – Wysoka efektywność naszych szkoleń wynika m.in. z ich intensywności. Nasze zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym z zakwaterowaniem i całodziennym wyżywieniem. Uczestnik odizolowany od codziennych problemów uczy się znacznie łatwiej i szybciej – mówi Marika Seklecka z GoWork.pl. Szkolenia najczęściej odbywają się od poniedziałku do piątku po osiem godzin lekcyjnych dziennie. Nacisk położony jest na słownictwo przydatne w miejscu pracy. Kurs kończy się egzaminem pisemnym i/lub ustnym. Uzyskanie pozytywnej oceny pozwala na podpisanie umowy. Z kolei osoby z niewielkim doświadczeniem mogą zwiększyć swoje szanse przez udział w kursach z zakresu opieki i pielęgnacji osób starszych. O szczegóły dotyczące zajęć można dopytać np. w urzędach pracy czy agencjach pośrednictwa pracy. Najczęściej za szkolenia nie trzeba płacić.

Szybki wyjazd
Wyjechać można już po kilku dniach od wysłania CV. – Zaraz po otrzymaniu zgłoszenia nasi konsultanci kontaktują się z daną osobą w celu zweryfikowania znajomości języka niemieckiego oraz uzyskania informacji odnośnie doświadczenia. Po zakończonej rozmowie, konsultant przesyła e-mailem lub pocztą aplikację do podpisu – wyjaśnia Marika Seklecka. Dłuższą drogę muszą przebyć kandydaci do pracy w placówkach opiekuńczych. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w Wielkiej Brytanii muszą uzyskać brytyjskie zaświadczenie o niekaralności. Część pracodawców prosi także o dostarczenie takiego dokumentu z Polski. Często wymagane są też dwa świadectwa pracy lub referencje od dwóch ostatnich pracodawców. Pielęgniarki muszą ubiegać się o uznanie dyplomu pielęgniarskiego. Na uzyskanie uprawnień do wykonywania wyuczonego zawodu trzeba czekać zazwyczaj 2–3 miesiące. Jednak wiele zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju.

Od opiekunki do pielęgniarki
Opiekunka ma dbać o kondycję i zdrowie podopiecznego. Co się za tym kryje? M.in. codzienna toaleta, motywowanie do podejmowania aktywności ruchowo-fizycznej (np. spacer, zabawa z psem, wspólne przygotowanie posiłku itd.) oraz regularny kontakt z lekarzem domowym. – Wielu seniorów to osoby czynne społecznie, pielęgnujące więzi z rodziną i bliskimi. W zakres obowiązków może więc wchodzić także towarzyszenie podopiecznym w trakcie wizyt czy wyjść – mówi Anna Kanabaja. W zagranicznych placówkach opiekuńczych zadania pracowników są podobne jak w Polsce. Nieco inaczej wygląda np. zakres odpowiedzialności pielęgniarek. Osoba na tym stanowisku zarządza personelem opiekuńczym, wydaje leki, a także ściśle współpracuje z lekarzem, pracownikami społecznymi i rodzinami podopiecznych. Ponadto układa grafik, pisze i przyjmuje raporty o stanie rezydentów. Musi więc znać procedury i przepisy, a także dobrze posługiwać się językiem angielskim. Niewiele polskich pielęgniarek spełnia wymogi, zwłaszcza gdy nie pracowały wcześniej w Wielkiej Brytanii. – W domach opieki doskonale sprawdza się schemat, w którym Polka najpierw podejmuje pracę jako opiekunka, a po zdobyciu doświadczenia, otrzymuje awans na stanowisko pielęgniarki. Niestety nie każda pani jest w stanie zaakceptować takie rozwiązanie – mówi Magdalena Derlacz-Popławska.

 

Małgorzata Dąbrowska wyjechała do Wielkiej Brytanii dzięki agencji pracy Ontos. Na Wyspach pracowała prawie trzy lata jako opiekunka osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Pracę podjęłam po dwóch tygodniach od złożenia aplikacji. Po paru godzinach od wysłania zgłoszenia otrzymałam informację, co mam skompletować. Najwięcej czasu zajęło przygotowanie dokumentów o niekaralności i referencji. Pracowałam w prywatnym domu opieki dla osób niepełnosprawnych intelektualnie (learning disabilities). Do moich obowiązków należało pomaganie podopiecznym w ich codziennych zajęciach. Od czynności higienicznych, przez przygotowywanie posiłków, asystowanie w domu i poza nim (szkoła, pub, imprezy, wyjazdy), po organizowanie czasu wolnego. Dzień rozpoczynał się od przydzielenia opieki nad jedną lub dwoma osobami. Największym zaskoczeniem było dla mnie to, że tak słabo rozumiałam język. Angielski ze wschodniej części kraju brzmiał zupełnie inaczej niż ten, który słyszałam w Londynie i telewizji. Po ok. trzech miesiącach problem minął. Poza tym rezydenci utwierdzili mnie w przekonaniu, że 70 proc. naszej komunikacji odbywa się bez użycia słów.

Zofia Majewska pracuje w Niemczech jako opiekunka osób starszych. Korzysta z ofert agencji rekrutacyjnej InterKadra
Od jedenastu lat żyję na walizkach, ale czuję się potrzebna jako opiekunka osób starszych. Lubię pomagać innym i jestem szybko akceptowana przez podopiecznych. Jednym z nich był profesor, który nie mógł mówić. Wielokrotnie widziałam wdzięczność w jego oczach. Od czterech lat korzystam z ofert krakowskiej firmy InterKadra, którą mogę polecić każdemu. Z pracującymi w niej paniami mam doskonały kontakt, zawsze pomagają mi w różnych sprawach. Kiedyś, wskutek sytuacji losowej, musiałam szybko zjechać do Polski. Osoba którą się zajmowałam nie została sama, bo InterKadra wysłała inną opiekunkę na moje miejsce. W Niemczech pracowałam już w różnych regionach, m.in. w Schleswigu-Holsztynie, Hanowerze, Bonn czy Dortmundzie. Standardowo wyjeżdżam na 6–7 miesięcy, choć kiedyś wróciłam po dwóch miesiącach. Za każdym razem otrzymuję wynagrodzenie w terminie. Mam 56 lat i wiem, że w tej branży nie można pozwolić sobie na rutynę.

 

Przykładowe wynagrodzenia pielęgniarek/pielęgniarzy

Kraj

Miejsce pracy

Wynagrodzenie

Belgia

dom seniora lub szpital

1900–2180 euro (7,8–9 tys. zł) brutto miesięcznie

Cypr

szpital – okolice Ayia Napa

12 090–14 560 euro (50–60 tys. zł) brutto rocznie

Irlandia

dom opieki – Dublin i okolice

16–18 euro (66–74 zł) brutto na godzinę

Niemcy

dom opieki

10 euro (41 zł) netto na godzinę

Niemcy

intensywna terapia – Hamburg

2,5–2,6 tys. euro (10,3–10,7 tys. zł) brutto miesięcznie

Szwajcaria

szpitale prywatne i publiczne, kliniki, kantony niemieckojęzyczne

ok. 5–6,5 tys. franków szwajcarskich brutto miesięcznie

Wielka Brytania

dom opieki – Exeter

12–14 funtów (60–69 zł) brutto na godzinę

Wielka Brytania

blok operacyjny – Londyn

od 25 tys. funtów (123 tys. zł) brutto rocznie

Wielka Brytania

dom opieki – południowa Anglia

12,24 funta (60 zł) brutto na godzinę

Włochy

różne placówki służby zdrowia

1,2–1,7 tys. euro (4,9–7 tys. zł) netto miesięcznie

 

Przykładowe wynagrodzenia dla opiekunek/opiekunów

Kraj

Miejsce pracy

Wynagrodzenie

Holandia

dom opieki

1,5 tys. euro (6,2 tys. zł) brutto miesięcznie

Niemcy

dom prywatny

900–1,3 tys. euro (3,7–5,3 tys. zł) netto miesięcznie

Wielka Brytania

dom opieki

6,5–7 funtów (32–35 zł) brutto na godzinę

Wielka Brytania

dom prywatny

200 funtów (990 zł) netto tygodniowo

Wielka Brytania

mobilna opieka

7–8 funtów (35–39 zł) brutto na godzinę

Komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

Podobne artykuły

 • image description

  Opiekuńczy znajdą pracę

  Zachodnie społeczeństwa się starzeją, a tamtejsza służba zdrowia cierpi na brak wykwalifikowanego personelu do opieki nad seniorami.

  Data: 2013-03-05 20:43:08, Autor: Marcin Gazda, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Sezon na Europę

  Pracować sezonowo można przez cały rok. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy jest najwięcej ofert pracy tymczasowej w danym kraju

  Data: 2012-08-31 16:33:57, Autor: Magdalena Gignal, Tomasz Wybranowski, Ireneusz Gębski, Beata Kopyt, Katarzyna Kozak, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Nowozelandzki raj

  Chcesz zacząć życie od nowa? Rozpocznij je w Nowej Zelandii. Ale pamiętaj, musisz być specjalistą i znać język angielski

  Data: 2012-09-03 17:13:55, Autor: Magdalena Rybacka, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Wikingowie czekają

  Dania, Finlandia, Szwecja i Norwegia słyną z hojnej opieki socjalnej. Ale też z wysokich zarobków. Dlatego coraz więcej Polaków chce tam pracować

  Data: 2012-09-03 17:29:32, Autor: Kinga Fromlewicz, Katarzyna Kozak, Kategoria:Praca za granicą

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij