Praca dla pakera

Data: 2013-01-30 15:53:16, Autor: Marcin Gazda
image description

Masz mięśnie jak ze stali? Zrób z nich użytek i... wyjedź do pracy za granicę. Firmy poszukują silnych i wytrzymałych kandydatów na różne stanowiska

Określenie „ciężka praca fizyczna” pojawia się w ogłoszeniach z wielu branż. – Zazwyczaj taka informacja odnosi się do ofert, w których obowiązki obejmują np. podnoszenie, przenoszenie lub dźwiganie masywnych przedmiotów. Mogą to być także czynności wymagające stałego ruchu, m.in. kopanie na budowie, ewentualnie częste schylanie się przy zbieraniu owoców/warzyw – wyjaśnia Małgorzata Wyrwińska z agencji pośrednictwa pracy InterKadra. Przeważnie zadania nie należą do trudnych czy wymagających kwalifikacji zawodowych. Jednak część osób nie jest w ogóle zainteresowana zatrudnieniem, mimo świetnego stanu zdrowia oraz tężyzny fizycznej. – Najczęściej kiedy padają słowa „ciężka praca fizyczna”, kandydatowi nagle brakuje motywacji. Wolimy nawet przesadzić z opisem stanowiska niż później wysłuchiwać skarg o zbyt ciężkich taczkach – mówi Artur Ragan z agencji Work Express. Firmy zabezpieczają się przed skutkami błędnej selekcji. Pracownik może przecież po kilku dniach uznać, że przecenił swoje siły. – Gdyby taka sytuacja nastąpiła, to dajemy mu szansę i szukamy dla niego innej propozycji. Nam nie zdarzają się takie przypadki, co wynika z wieloletniego doświadczenia w rekrutacji na stanowiska fizyczne oraz kilkustopniowego naboru – mówi Dominik Weiss z Agencji Pracy Tymczasowej Axell. Dodaje, że do ciężkich robót wyjeżdżają osoby, które zarabiały np. w cegielniach, kopalniach lub zajmowały się ręcznym rozładunkiem w magazynach.

Szlachetne zdrowie
Pośrednicy otrzymują bardzo dużo zgłoszeń. Niekiedy na jedno wolne miejsce przypada kilka-kilkanaście aplikacji. – Zadanie HR-owca polega na ocenieniu solidności, odpowiedzialności i lojalności potencjalnego pracownika. Zdarza się, że kandydaci zatajają problemy zdrowotne – mówi Małgorzata Wyrwińska. Czasem w trakcie naboru trzeba dostarczyć wyniki dodatkowych badań lekarskich. – Bez pozytywnego orzeczenia lekarza, stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania zawodu, pracodawca nie może zaproponować zatrudnienia – tłumaczy Marcelina Bednarczyk z firmy LSJ Agencja Pracy. W wielu przypadkach rekruterzy bazują tylko na informacjach uzyskanych podczas spotkania z kandydatem i podpisanej przez niego deklaracji o dobrym stanie zdrowia. – Przestrzegamy pracowników, którzy doznali urazów związanych z podnoszeniem i przenoszeniem ciężarów. Wypadnięcie dysku lub przepuklina 2 tys. kilometrów od domu oznaczają przymusowy powrót „na tarczy”, bo koszty leczenia we Francji albo Belgii pochłonęłyby ogromne kwoty – mówi Artur Ragan. Już po zawarciu umowy, dana osoba może być wysyłana na regularne badania. Długotrwała praca fizyczna zwiększa bowiem ryzyko m.in. chorób układu ruchu i krążenia.

Nie tylko bicepsy
Imponująca postura przydaje się pracownikom ochrony. Niekiedy już sama obecność „kolosa” potrafi skutecznie powstrzymać wybuch awantury. W przypadku innych stanowisk, wymiary XXL nie gwarantują sukcesu podczas rekrutacji. – Kandydaci o bardzo dużej masie szybko się męczą, nawet jeżeli potrafią jednorazowo podnieść duży ciężar. Częściej przyjmowane są wytrzymałe, zahartowane, wręcz „wyżyłowane” osoby, odporne na duży wysiłek w dłuższym okresie czasu – tłumaczy Dominik Weiss. Jeżeli brakuje pracowników fizycznych, to niekoniecznie tych bez kwalifikacji i doświadczenia zawodowego. Stałym elementem wielu rozmów rekrutacyjnych są pytania o zakres obowiązków w poprzednich miejscach zatrudnienia. HR-owcy sprawdzają również referencje. – Czynnik siły fizycznej jest bardzo ważny w pracy mechanika samochodowego, spawacza czy piekarza, ale większe znaczenie odgrywa wytrzymałość. Poszukujemy osób, które zdają sobie sprawę, z czym łączy się praca fizyczna i podejmują świadomą decyzję, że mogą tak zarabiać – mówi Maria Kierach z agencji pośrednictwa pracy Link2Europe. Zazwyczaj trzeba jeszcze znać język obcy, przeważnie w stopniu komunikatywnym. Jednak są też propozycje z niewielkimi wymaganiami. Wówczas liczą się przede wszystkim chęci oraz gotowość wyjazdu w określonym terminie. – Podejmując zatrudnienie należy wykazać się dużą pracowitością, zaangażowaniem, silną motywacją oraz umiejętnością pracy w zespole. Trzeba też godnie reprezentować firmę, a w szczególności nie kwestionować i nie krytykować poleceń bezpośredniego przełożonego – mówi Marcelina Bednarczyk.

Młodości ma swoje prawa
Niekiedy w ofertach pojawiają się ograniczenia dotyczące wieku. Część firm ustala górną granicę np. na 40, inni na 45 lat. Teoretycznie takie zapisy nie powinny się w ogóle pojawiać. Przepisy zabraniają bowiem dyskryminacji. Wysiłek fizyczny jest uciążliwy zarówno dla młodszych, jak i starszych. Jednak z czasem następuje ograniczenie możliwości siłowych m.in. dużych grup mięśniowych. – Było kilka rozmów z pracodawcami, którzy niechętnie przyjmowali mechaników pojazdów ciężarowych po 60-tce. Na tym stanowisku części są większe i cięższe niż w pojazdach osobowych, więc niektóre osoby zostały odesłane jeszcze na dodatkowe badania lekarskie – mówi Marcin Węgier z agencji rekrutacyjnej GlobalForce Services. W treści ogłoszeń pojawiają się także adnotacje „preferowani mężczyźni”. Jednak praca fizyczna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla nich. Część kobiet już nie myśli na zasadzie „pewne obowiązki są zbyt ciężkie dla mnie”. Dzieje się tak, ponieważ praca za granicą może być jedną z niewielu szans na utrzymanie rodziny. – Czy zadania opiekunki osób starszych nie wymagają siły fizycznej, jeżeli trzeba przenieść podopiecznego o wadze 97 kg dwa razy dziennie z łóżka na wózek i z powrotem? Doświadczone kandydatki zwykle same pytają, ile waży senior/ka i od tego uzależniają decyzję o wyjeździe – mówi Artur Ragan.

Siłaczki
Kobiety aplikują też na stanowiska uchodzące tradycyjnie za typowo męskie. – Chcą zajmować się m.in. spawaniem. Mogą być wartościowymi pracownikami, na równi z mężczyznami, mimo mniejszej siły fizycznej – mówi Izabela Sobczak z agencji pośrednictwa pracy Time Personale. Jednak i w tym fachu dużą rolę odgrywa kondycja. Spawacze narażeni są na dolegliwości bólowe wynikające z przeciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Pracują bowiem w wymuszonej pozycji ciała (stojącej, pochylonej, kucznej), często w małych przestrzeniach (podwójne dna statków, zbiorników). – Waga spawarki TIG to „drobne” 18 kg lub więcej i od czasu do czasu trzeba ją „wziąć na plecy” – mówi Artur Ragan. Sporadycznie do pośredników zgłaszają się panie, które deklarują, że wytrzymają pracę fizyczną taką samą jak mężczyzna. W takich przypadkach rekruterzy sugerują wykonywanie lżejszych obowiązków. – Panie sprawdzają się w zadaniach wymagających precyzji, więc zatrudnianie ich na stanowiskach „siłowych” byłoby marnowaniem potencjału – mówi Artur Ragan.

Nie ma lekko
W branży stoczniowej największe znaczenie dla pracodawców odgrywa doświadczenie i umiejętności. – Niemniej jednak, ze względu na specyfikę pracy, siła fizyczna stanowi dodatkowy atut, zwłaszcza przy naborze monterów maszyn czy elektromonterów – mówi Izabela Sobczak. Podobne zasady panują w budowlance. Standardowo umiejętności wraz doświadczeniem są na pierwszym miejscu, choć mięśnie odgrywają istotną rolę przy wielu zadaniach. Trudno sobie wyobrazić, aby słabsza osoba była oddelegowana np. do drążenia tunelu. Kandydat z niskimi kwalifikacjami, ale wytrzymały i silny, może znaleźć zatrudnienie jako pracownik wyburzeniowy. Zadania na tym stanowisku obejmują burzenie, porządkowanie terenu oraz segregację materiałów. – To robota dla twardych ludzi. Chętnych nie brakuje, niektórzy wręcz deklarują, że lubią „demolkę” – mówi Artur Ragan. Kto skorzysta z tej oferty i wyjedzie do Belgii, ma zagwarantowane ok. 1,4 tys. euro (5,9 tys. zł) netto miesięcznie. Hektolitry potu wylewają osoby obsługujące piece stalownicze i odlewnicze, a także kotłownie. „Power” potrzebny jest również przy ręcznym formowaniu wyrobów szklanych w hutach szkła czy przy kuciu ręcznym w kuźniach. Siła przydaje się w rzeźniach, ale do nich trafiają głównie doświadczeni kandydaci.

Ręce pełne roboty
„Pakerzy” mile widziani są do odgarniania śniegu, a o takie zajęcia łatwo nie tylko w miejscowościach turystycznych. Szanse na zatrudnienie mają również w ogrodnictwie, rolnictwie oraz leśnictwie. Zwłaszcza gdy na danym terenie trzeba ściąć drzewa przenośną pilarką z piłą łańcuchową. Do lżejszych należą zadania związane z przetwórstwem owoców i warzyw. Moc mięśni odgrywa znaczenie również w zakładach produkcyjnych oraz magazynach. W takich miejscach trzeba m.in. zawieszać elementy stalowe, układać towar na palecie czy pakować i przenosić worki/paczki ważące np. po 15–20 kg. – Do Niemiec poszukujemy komisjonerów w systemie Pick by Voice. W tym fachu też jest potrzebna siła, ale już nie taka, jak w zawodach budowlanych – mówi Artur Ragan. Sporo wysiłku fizycznego kosztuje praca przy przeładunku w ładowniach statku czy przy rozładunku/załadunku samochodu ciężarowego. Alternatywą pozostaje zarabianie na lotnisku w charakterze bagażowego. – Na tym stanowisku liczy się czas wykonania zadań. Siła fizyczna jest konieczna, ponieważ bagaże są różnej wielkości i wagi – mówi Magdalena Owczarek z agencji pośrednictwa pracy Work Service.

Pracuj rozsądnie
– Wielu kandydatów na pracowników wyburzeniowych kręci nosem słysząc o kontrakcie tylko na 2 tygodnie. Później, część tych samych „strongmanów” stwierdza, że po tym krótkim okresie potrzebują jednak odpoczynku – mówi Artur Ragan. Zmęczenie oraz znużenie to nieodłączne elementy pracy fizycznej. Niekiedy prowadzą do niebezpiecznych sytuacji, kończących się np. poważnymi urazami. Ryzyko znacznie wzrasta, gdy organizm nie jest przyzwyczajony do regularnego wysiłku, odzwyczaił się od niego albo narzucono zbyt wysokie tempo. – Poszukujemy osób, które mają już doświadczenie i dzięki temu potrafią zapobiegać negatywnym konsekwencjom. Trzeba przestrzegać czasu pracy, odpoczywać podczas wyznaczonych przerw itd.– mówi Maria Kierach. Podobnie jak w Polsce, przełożeni organizują szkolenia BHP czy stanowiskowe. Dopiero po ich zakończeniu, można wykonywać swoje obowiązki. – Zatrudnieni powinni pamiętać o wysypianiu się oraz spędzaniu wolnego czasu w sposób przynoszący im ukojenie i relaks po ciężko przepracowanym dniu – podpowiada Izabela Sobczak.

 

Przykładowe stawki – różne stanowiska

Stanowisko

Miejsce pracy

Oferowane wynagrodzenie

Bagażowy

Niemcy

10 euro (42 zł) brutto na godzinę

Mechanik sprzętu lotniskowego

Belgia

13 euro (54 zł) brutto na godzinę

Pracownik ochrony/stróż nocny

Wielka Brytania

8,5 funta (45 zł) brutto na godzinę

Rzeźnik – trybowanie wieprzowiny

Holandia

9,52 euro (40 zł) brutto na godzinę

Wulkanizator (samochody ciężarowe)

Norwegia

145 koron norweskich (83 zł) brutto na godzinę

 

Przykładowe stawki w ogrodnictwie i rolnictwie

Stanowisko/Zakres obowiązków

Miejsce pracy

Oferowane wynagrodzenie

Pracownik na farmie – pakowanie i sortowanie sadzonek truskawek

Finlandia

7,91 euro (33 zł) brutto na godzinę

Pracownik na farmie świń

Belgia

9 euro (38 zł) brutto na godzinę

Pracownik szklarni (papryka)

Holandia

8,4 euro (35 zł) brutto na godzinę

Zbieranie grzybów

Wielka Brytania

6,1 funta (32 zł) brutto na godzinę

Zbieranie wiśni

Niemcy

4,1 euro (17 zł) brutto na godzinę

 

Przykładowe stawki w zakładach produkcyjnych i magazynach

Zakres obowiązków

Miejsce pracy

Oferowane wynagrodzenie

Brygadzista magazynu logistycznego

Holandia

od 8,9 euro (37 zł) brutto na godzinę

Pracownik do produkcji mebli

Wielka Brytania

7 funtów (37 zł) brutto na godzinę

Pracownik magazynu (pakowanie części samochodowych)

Niemcy

7,89 euro (33 zł) brutto na godzinę

Pracownik produkcji okien

Belgia

11,15 euro (47 zł) brutto na godzinę

Pracownik produkcyjny (praca z metalem)

Czechy

90 koron czeskich (15 zł) brutto na godzinę

 

Przykładowe stawki w branżach budowlanej i stoczniowej

Stanowisko

Miejsce pracy

Oferowane wynagrodzenie

Cieśla szalunkowy

Francja

ok. 10 euro (42 zł) netto na godzinę

Elektromonter

Niemcy

10 euro brutto na godzinę

Monter okien

Holandia

10 euro brutto na godzinę

Monter rurociągów

Belgia

12,5 euro (52 zł) brutto na godzinę

Monter rusztowań

Norwegia

od 150 koron norweskich (86 zł) brutto na godzinę

 

Przykładowe stawki dla spawaczy

Stanowisko

Miejsce pracy

Oferowane wynagrodzenie

Spawacz 111 i 136

Norwegia

od 140,07 korony norweskiej (80 zł) brutto na godzinę

Spawacz 111 i 141

Kuwejt

15 euro (63 zł) netto na godzinę

Spawacz 135/136

Niemcy

10 euro (42 zł) brutto na godzinę

Spawacz 135/136 i 141

Holandia

11 euro (46 zł) netto na godzinę

Spawacz 136

Finlandia

12,39 euro (52 zł) brutto na godzinę

Komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

Podobne artykuły

 • image description

  Sezon na Europę

  Pracować sezonowo można przez cały rok. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy jest najwięcej ofert pracy tymczasowej w danym kraju

  Data: 2012-08-31 16:33:57, Autor: Magdalena Gignal, Tomasz Wybranowski, Ireneusz Gębski, Beata Kopyt, Katarzyna Kozak, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Kanadyjska wymiana

  Chcesz zwiedzić Kanadę i jeszcze zarobić? Weź udział w programie SWAP!

  Data: 2012-08-31 16:38:42, Autor: Krzysztof Michałowski, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Praca przy nożu

  Polscy weterynarze mogą pracować za granicą przy inspekcji mięsa. Wystarczy dyplom, chęć do pracy i znajomość angielskiego

  Data: 2012-08-31 16:49:36, Autor: Katarzyna Kozak, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Praca za kółkiem

  Chcesz pracować jako kierowca w Wielkiej Brytanii? Zobacz, jak wygląda proces rekrutacyjny na to stanowisko

  Data: 2012-08-31 16:52:36, Autor: Marcin Gazda, Kategoria:Praca za granicą

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij