Starzy i młodzi na rynku pracy

Data: 2013-01-31 14:32:01, Autor: Marcin Gazda
image description

Wiek nie musi być przeszkodą w zdobyciu zatrudnienia za granicą. Dotyczy to zarówno dwudziestolatków startujących na rynku pracy, jak i osób powyżej 50. roku życia. Gdzie zatem znajdą posadę „juniorzy”, a gdzie „seniorzy”?

W Polsce poziom bezrobocia wśród młodych jest stosunkowo wysoki. Wprawdzie gorsza sytuacja panuje np. w Grecji czy Hiszpanii, ale to żadne pocieszenie dla poszukujących zatrudnienia. Również pięćdziesięciolatkowie stykają się z podobnym problemem. Przedstawicielom obu tych grup wiekowych często łatwiej jest znaleźć pracę za granicą niż w rodzinnych stronach. U pośredników regularnie pojawiają się oferty skrojone na miarę „juniorów” i „seniorów”. Niekiedy propozycje z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Belgii czy Norwegii zawierają nawet informacje o preferowanym wieku kandydatów. Zdarza się, że pracodawcy rozważają tylko przyjęcie absolwentów szkół średnich i studentów, głównie ze względów finansowych. Z drugiej strony nie brakuje ogłoszeń adresowanych do osób mających minimum 25 czy 30 lat. Część pracodawców woli młodsze osoby ze względu specyfikę obowiązków. Na stanowiskach fizycznych starsi są mniej wydajni, dlatego zapisy w stylu „Wymagane nie więcej niż 45 lat” nie należą do rzadkości. Firmy dbają też o „chemię” między pracownikami. Łatwiej o nią, gdy nie ma dużych różnic wiekowych. Jeśli więc załogę tworzą osoby urodzone w latach pięćdziesiątych czy sześćdziesiątych, to raczej nie dołączy do nich dwudziestolatek.

Równe szanse
– Dla młodych praca za granicą jest sposobem na szybki i wysoki zarobek, natomiast dla starszych szansą na wypracowanie lat brakujących do emerytury. Przedstawiciele tej pierwszej grupy zgłaszają zainteresowanie wyjazdami głównie w okresie wakacji letnich, a pięćdziesięciolatkowie wyrażają dyspozycyjność przez cały rok – informuje Monika Zarzycka z agencji pracy InterKadra. W wielu ofertach wiek nie odgrywa żadnej roli dla headhunterów. Aby podpisać umowę, trzeba „tylko” spełnić wymagania i pokonać liczną konkurencję. Przykładowo agencja rekrutacyjna Arbex poszukuje personelu do cztero- i pięciogwiazdkowych hoteli w Amsterdamie i okolicach – wiek nie odgrywa w tym przypadku specjalnej roli. – Zarówno młodzi, jak i starsi kandydaci mają możliwość wyjazdu. Dysponujemy przede wszystkim propozycjami dla pokojowych, a korzystają z nich głównie kobiety, niezależnie od wieku. Mężczyźni wolą zarabiać jako pracownicy public area, czyli osoby dbające o porządek w ogólnodostępnych obszarach hotelu, bądź też w kuchni jako pomocnicy kuchenni – informuje Karolina Przepióra z Arbex. Również przedsiębiorstwa budowlane i motoryzacyjne nie zamykają drzwi przed którą z grup wiekowych. – Specyfika tych branż sprawia, że zgłaszają się osoby w różnym wieku. Nie zauważyłem, aby któreś oferty były częściej wybierane przez osoby młodsze – mówi Patryk Płaza z CBR Cross Border Recruitment.

Na szybko lub na długo
Jednak w wielu przypadkach wiek ma znaczenie. Gdy pracodawcy potrzebują dodatkowego personelu „na już”, istotna jest gotowość do szybkiego wyjazdu. – Osoby młode są w stanie podjąć zatrudnienie od zaraz, mogą opuścić rodzinne strony w ciągu kilku dni i często zgadzają się na pracę gorzej płatną. Starsze pokolenie potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji – mówi Maria Kierach z agencji pośrednictwa pracy Link2Europe. O ile dwudziestolatkowie potrafią stosunkowo szybko spakować walizki, o tyle niekoniecznie myślą o opuszczaniu Polski na dłużej. Pięćdziesięciolatkowie, choć pewnie bardziej sentymentalni, to jednak nie mają aż takich dylematów. Nie myślą już o zrobieniu kariery, ich sytuacja rodzinna i życiowa przeważnie jest stabilna. W kraju niewiele ich trzyma, a perspektywa podniesienia przyszłej emerytury z pewnością kusi. Zwykle potrzebują jednak więcej czasu na przygotowanie się do wyjazdu.

Elastyczni – mniej lojalni
Dużą zaletą młodych osób jest znajomość języków obcych. A bez zdolności posługiwania się obcą mową nawet fachowcy mają znacznie ograniczone szanse na znalezienie zajęcia za granicą. – U dwudziestolatków na plus można zapisać również zapał do pracy, siłę fizyczną, energię do działania, choć oczywiście nie jest to regułą. Są przecież osoby znacznie starsze, które posiadające o wiele więcej sił witalnych – mówi Karolina Przepióra. Jednak część pracodawców traktuje młodych z ostrożnością. – Elastyczność, odwaga i skłonność do zmian to zalety, ale niekiedy stają się wadami. Tacy kandydaci są znacznie bardziej skłonni do przechodzenia do innych firm, nawet po krótkim okresie zatrudnienia – twierdzi Robert Pindor z agencji rekrutacyjnej Logart. W większości przypadków „juniorzy” nie planują długoterminowej kariery za granicą i nie chcą rozwijać się w jednej dziedzinie. – Wyjeżdżają, żeby zarobić pieniądze, a to jaką pracę wykonują nie jest dla nich ważne. Ich starsi koledzy przeważnie kontynuują karierę zawodową na stanowisku, na którym już wcześniej pracowali – analizuje Maria Kierach.

Profesorowie życia
Olbrzymim atutem pokolenia 50+ jest doświadczenie. – Zarówno życiowe, jak i zawodowe. Przekłada się to na poczucie zdolności radzenia sobie w każdej sytuacji i mniejsze obawy przy podejmowaniu nowej pracy – wyjaśnia Karolina Przepióra. Wielu „seniorów” poznało smak pracy na obczyźnie, zanim Polska przystąpiła do UE. Niekiedy ich droga zawodowa prowadziła przez kraje socjalistyczne, Azję, Afrykę lub... szarą strefę. – Osoby powyżej 45. roku życia to świetni specjaliści, z bogatym bagażem doświadczeń. Niestety często nie mają już ochoty na kolejne zmiany i nowe wyzwania – uważa Patryk Płaza. Inna sprawa, że część firm ocenia CV na podstawie daty urodzenia, zamiast skupić się na przebiegu kariery czy referencjach. Teoretycznie dyskryminacja ze względu na wiek nie powinna mieć miejsca, ale w praktyce bywa inaczej. Pięćdziesięciolatkowie dają pracodawcom większą gwarancję wywiązania się z kontraktu i stałej współpracy w porównaniu do swoich młodszych kolegów. – To nie jest bez znaczenia, biorąc pod uwagę koszty rekrutacji i przeszkolenia nowego pracownika – mówi Małgorzata Myśliwiec z Travel Exchange & Education (TEE).

W pocie czoła
Na rynku dominują oferty adresowane do doświadczonych kandydatów. Jeśli osoby młode mogą pochwalić się stażem zawodowym, to zazwyczaj niezbyt długim. Bez problemu mogą natomiast przesyłać zgłoszenia na wiele stanowisk związanych z ogrodnictwem czy szeroko pojętą produkcją. – Oferty pracy w tych dziedzinach najczęściej nie wymagają wysokich kwalifikacji, natomiast pracodawcy oczekują od kandydatów szybkości, zwinności oraz szybkiego adaptowania się do nowych warunków – mówi Monika Zarzycka. Alternatywą pozostaje praca w centrach dystrybucyjnych, hurtowniach czy magazynach. Obowiązki w tych miejscach mogą wyglądać różnie (np. zbieranie, odbieranie, wysyłanie zamówień, skanowanie produktów itp.), ale nigdy nie są skomplikowane. – Wśród młodych osób zgłaszających się do naszej firmy, największym zainteresowaniem cieszą się prace związane z pakowaniem artykułów elektronicznych, a także sprzątaniem samolotów i terenu lotniska. Brak doświadczenia sprawia, że kandydaci często muszą dłużej się przystosowywać do rygorów wynikających z zatrudnienia, np. wczesnego wstawania czy punktualności. Jednak cechuje ich duża otwartość na nowe zadania i elastyczność – informuje Dominik Weiss z Agencji Pracy Tymczasowej Axell.

Czas na rozwój
Niedoświadczeni mają szansę nie tylko na pracę fizyczną czy związaną z wykonywaniem prostych zadań. Wiele osób startuje na rynku pracy – również za granicą – w wyuczonym zawodzie. Do tej grupy należą m.in. absolwenci/absolwentki studiów pielęgniarskich. Spore pole do popisu stwarza też branża hotelarsko-gastronomiczna. Pracodawcy potrzebują obsadzić wiele różnych stanowisk, w tym np. dla animatorów rozrywki/kultury. Sporo firm sięga po osoby stawiające pierwsze kroki w tej branży. Standardem są bowiem szkolenia, odbywające się bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia. Brak doświadczenia nie stanowi przeszkody w zdobyciu angażu w liniach lotniczych jako steward/stewardessa. – Kandydują głównie osoby młode, najczęściej mające mniej niż 30 lat, m.in. ze względu na elastyczność w kwestii miejsca zamieszkania. Pracodawca nie zawsze jest w stanie zagwarantować zatrudnienie w mieście zgodnym z życzeniem kandydatów. Niekiedy aby otrzymać propozycję pracy, trzeba wyrazić zgodę na podjęcie obowiązków zawodowych w miejscu, w którym akurat pojawi się wakat – wyjaśnia Robert Pindor.

Szlify na obczyźnie
Młodzi mogą zdobywać doświadczenie dzięki ofertom typu „Work & Travel” czy pełnopłatnych praktyk zawodowych. Żeby jednak z nich skorzystać, trzeba na wstępie sięgnąć do kieszeni. – Program Work UK, którego jesteśmy organizatorem, jest skierowany do osób mających 18–30 lat. Najpierw odbywa się e-learningowy kurs przygotowujący do podjęcia pracy w hotelarstwie-gastronomii na terenie Wielkiej Brytanii, a później organizowane są już pełnopłatne praktyki w hotelach – mówi Małgorzata Myśliwiec. Zadania? Obsługa gości w restauracji czy barze, sprzątanie pokoi, a także pomoc w kuchni i recepcji. Najczęściej uczestnicy programu trafiają na stanowisko General Assistant, a więc osoby łączącej obowiązki z różnych hotelowych działów. – Praktykanci zarabiają nie mniej niż wynosi ustawowa stawka minimalna, czyli obecnie 6,19 funta (32 zł) brutto na godzinę. Mieszkają w hotelach, w których pracują, a koszty zakwaterowania są niewielkie jak na brytyjskie warunki: 40–50 funtów (205–256 zł) tygodniowo – informuje Małgorzata Myśliwiec.

Starszym zależy bardziej
– Dla starszych praca jest dużo cenniejsza niż dla młodszych, którzy jeszcze mają szanse przebierać w ofertach. Przeważnie pięćdziesięciolatkowie bardziej angażują się w wykonywane zadania, starają się udowodnić, jak bardzo zależy im na utrzymaniu zajmowanego stanowiska – mówi Karolina Przepióra. Przedstawiciele grupy 50+ nie stoją jednak na straconej pozycji w procesach rekrutacyjnych. Pracować za granicą mogą w różnym charakterze, jeśli tylko wpisują się w oczekiwania pracodawców. Z pewnością największe możliwości na znalezienie zarobku daje branża opiekuńcza. Opiekunek/opiekunów osób starszych brakuje w wielu zakątkach Europy, głównie ze względu na wysokie tempo starzenia się społeczeństwa. Ręce do pracy potrzebne są zarówno w klasycznych placówkach opiekuńczych, jak i prywatnych domach. – Takie oferty dają poczucie stabilnego zatrudnienia, dlatego należą do najczęściej wybieranych przez kandydatów zgłaszających się do naszej firmy – mówi Monika Zarzycka. Na podbój tej branży chętnie wyruszają m.in. pielęgniarki. Z czasem część z nich zmienia stanowisko i zaczyna zarabiać w swoim wyuczonym zawodzie.

PROFIL KANDYDATA
Wiek: mniej niż 25 lat
Doświadczenie zawodowe: zazwyczaj niewielkie lub brak
Znajomość języków obcych: przeważnie dobra na tle innych kandydatów
Zalety dostrzegane przez pracodawców: znajomość języków obcych, gotowość podjęcia pracy od zaraz (również gorzej płatnej), zapał do pracy, siła fizyczna,
Wady dostrzegane przez pracodawców: skłonność do zmiany pracy nawet po krótkim okresie zatrudnienia

Wiek: co najmniej 50 lat
Doświadczenie zawodowe: wieloletnie w danej branży, często zdobyte także za granicą
Znajomość języków obcych: w wielu przypadkach słaba lub znikoma
Zalety dostrzegane przez pracodawców: doświadczenie życiowe i zawodowe, lojalność, gotowość podjęcia pracy na dłużej, wykonywanie obowiązków zawodowych z dużym zaangażowaniem
Wady dostrzegane przez pracodawców: niechęć do zmian i nowych wyzwań


PLUSY PRACY ZA GRANICĄ

dla osób osoby do 25. roku życia
- możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w różnych branżach i wzmocnienia CV
- atrakcyjniejsze wynagrodzenia niż w Polsce, także w przypadku prac sezonowych
- podszlifowanie znajomości języka obcego

dla osób powyżej 50. roku życia
- dalsza aktywność zawodowa – niekiedy następuje powrót do pracy po dłuższym okresie bezrobocia
- wypracowywanie kapitału na przyszłą emeryturę
- atrakcyjniejsze wynagrodzenia niż w Polsce, także w przypadku prac sezonowych


UWAGA!
Młodzi i starsi kandydaci to łakomy kąsek dla oszustów. Uważaj na oferty pracy zawierające np. obietnicę wysokich zarobków bez warunku wykazania się konkretnymi umiejętnościami czy kwalifikacjami zawodowymi.

Komentarze

image description
Komentarz dodał: ~

Witam! Szukam pomocy pomocy zwiazanej z prowadzeniem formy w NO (chodzi o księgowosć) znacie dobra firmę ktora sie tym zajmuje?

Data dodania: 2014-10-03 22:03:38
image description
Komentarz dodał: ~

Sprawdz uslugi Norwegia Consulting pomogaja mi do dzis jezeli chodzi o wszystkie formalnosci zwiazane z prowadzeniem firmy :) Pozdr Magda

Data dodania: 2014-10-05 21:28:26
image description
Komentarz dodał: ~

Skad ta wiedza?:)

Data dodania: 2014-10-07 21:07:47

Dodaj swój komentarz

Podobne artykuły

 • image description

  Sezon na Europę

  Pracować sezonowo można przez cały rok. Wystarczy tylko wiedzieć, kiedy jest najwięcej ofert pracy tymczasowej w danym kraju

  Data: 2012-08-31 16:33:57, Autor: Magdalena Gignal, Tomasz Wybranowski, Ireneusz Gębski, Beata Kopyt, Katarzyna Kozak, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Wyjazd po pięćdziesiątce

   

  Wiek nie musi być przeszkodą w podjęciu pracy za granicą. Zobacz, gdzie znajdziesz pracę, nawet jeśli pierwszą młodość masz już za sobą

  Data: 2012-10-04 16:19:46, Autor: Marcin Gazda, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  I ♥ York

  Londyn, Dublin czy Cardiff przyciągają polskich emigrantów perspektywą kariery, wysokimi zarobkami i tempem życia. Są jednak miasta, które mają zupełnie inne zalety

  Data: 2012-09-12 14:47:29, Autor: Radosław Zapałowski, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Miasto z duszą

  Leeds to cel imigrantów z miast i miasteczek północnej Anglii oraz... pozostałej części kuli ziemskiej. Przyjeżdżają tu, by robić interesy, karierę – szukać lepszego jutra

  Data: 2012-09-12 17:07:35, Autor: Radosław Zapałowski, Kategoria:Praca za granicą

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij