Świąteczna fucha

Data: 2013-01-31 14:25:07, Autor: Marcin Gazda
image description

Okres przedświąteczny co roku obfituje w oferty pracy. Jednak o zatrudnienie trzeba starać się odpowiednio wcześnie, bo konkurencja jest duża. Rekrutacja już trwa, a u pośredników wciąż pojawiają się kolejne oferty zatrudnienia

Dla wielu firm, zwłaszcza handlowo-usługowych, czwarty kwartał roku to przysłowiowe żniwa. W tym okresie zwiększa się zapotrzebowanie na szereg produktów i usług By sprostać popytowi, niezbędni są dodatkowi pracownicy. Zwłaszcza że pod koniec roku wielu stałych pracowników udaje się na odpoczynek. – Są dwa zasadnicze powody pojawiania się tymczasowych ofert pracy w okresie świątecznym: zwiększony napływ klientów do ośrodków wypoczynkowych oraz urlopy w pozostałych branżach. Stąd zarówno propozycje dla personelu hotelowego, jak i rekrutacje na rozmaite zastępstwa, od elektryków przez spawaczy po opiekunki osób starszych – wyjaśnia Artur Ragan z agencji pracy tymczasowej Work Express. Według niego wymagania dotyczące stanowisk podlegają wahaniom sezonowym w niewielkim stopniu. Największe szanse na wyjazd mają oczywiście doświadczeni kandydaci. – Jednak w niektórych przypadkach liczy się przede wszystkim chęć, motywacja do nauki zawodu, a także otwartość na nowe obowiązki – mówi Michał Mikołaj Nowak z agencji zatrudnienia Cosmoworker. W wielu ogłoszeniach pojawiają się zapisy dotyczące umiejętności pracy pod presją czasu, gotowości do wykonywania zadań w godzinach nadliczbowych, zdolności komunikacyjnych oraz sprzedażowych. – Niezmiennie wymagana jest znajomość języka obcego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Czasem trzeba również posiadać prawo jazdy, a także własny samochód – informuje Monika Król z firmy Euro Work z Katowic.

100 proc. więcej
– Dla nas okres przedświąteczny rozpoczyna się już teraz. Spodziewamy się wielu ofert na zastępstwa – oznajmia Małgorzata Wyrwińska z agencji pracy InterKadra. Krótkoterminowe umowy nie zachwycają kandydatów. Zwłaszcza że w tym przypadku zarobek za granicą oznacza Boże Narodzenie bez najbliższych. Ale i na to jest rada – nierzadko istnieje bowiem możliwość wyjazdu z partnerem lub partnerką. – Aby dodatkowo zachęcić kandydatów, część firm oferuje atrakcyjniejsze warunki finansowe i socjalne w porównaniu do pozostałych miesięcy. Przykładowo, klient z Niemiec zapewnia premię w wysokości nawet do 150 euro (610 zł) tygodniowo lub pokrywa koszty zakwaterowania oraz przejazdu z Polski, a później do miejsca pracy – mówi Magdalena Owczarek z agencji Work Service. Chętnych do pracy nie brakuje, zwłaszcza na stanowiskach z niewielkimi wymaganiami. Powód jest oczywisty: zarobki. – Za pracę w dni świąteczne często można otrzymać o 100 proc. więcej, niż wynosi stawka podstawowa – mówi Monika Król. Zdarza się, że kandydują również osoby mające stałą pracę w Polsce. Na kilka tygodni biorą bezpłatny urlop, aby dorobić na obczyźnie.

Przedświąteczna gorączka
Poszukiwania świątecznej fuchy lepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę. Już w połowie września agencja zatrudnienia Personnel International rozpoczęła nabór kandydatów do pracy w Niemczech przy pakowaniu słodyczy. – Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązanie, aby cały proces przygotowania pracowników przebiegł solidnie – wyjaśnia Anna Makieła z agencji zatrudnienia Personnel International. Z kolei w drugiej połowie października firma LSJ Agencja Pracy zakończyła przyjmowanie aplikacji od osób zainteresowanych posadami magazynierów Wielkiej Brytanii. W tym przypadku do „wzięcia” były umowy obowiązujące do 5 stycznia 2013 r. – W agencji zatrudnienia Cosmoworker procesy rekrutacyjne na okres przedświąteczny i świąteczno-noworoczny są już prowadzone, a ich nasilenie nastąpi na początku listopada – informuje Michał Mikołaj Nowak. Osoby, które w ostatniej chwili zdecydują się na wyjazd, będą mogły skorzystać z usług agencji Euro Work. – Propozycji na okres świąteczny spodziewamy się mniej więcej na początku grudnia. Wtedy powinno pojawić się więcej ofert związanych ze stanowiskami produkcyjnymi, pracami magazynowymi czy pomocą kuchenną – mówi Monika Król.

Zima nie taka zła
Astronomiczna zima przychodzi tuż przed Bożym Narodzeniem, jednak w niektórych regionach Europy już jesienią robi się wyjątkowo biało. – W przypadku dużych opadów śniegu pojawiają się propozycje zatrudnienia dla pracowników drogowych i konserwacji linii energetycznych – mówi Michał Mikołaj Nowak. Bez względu na grudniową aurę potrzebne będą osoby m.in. do obcinania drzewek świątecznych, a także umieszczania na nich dekoracji. – W Wielkiej Brytanii przy takich ofertach wymagana jest chęć do pracy oraz podstawowa znajomość języka angielskiego. Praktycznie od października można starać się o zatrudnienie – mówi Anna Laskowska z agencji rekrutacyjnej Europeople Limited. Co roku o tej porze na wagę złota są też elektrycy i pomocnicy elektryków, zajmujący się najpierw montowaniem sezonowych dekoracji świetlnych, a później ich demontowaniem. Oprócz doświadczenia, często trzeba posiadać prawo jazdy. Należy się bowiem liczyć z koniecznością realizacji zleceń w różnych regionach kraju.

Smacznego!
W nadchodzących tygodniach do obsadzenia będą też miejsca „przy taśmie” oraz w logistyce. – Realizacja ofert związanych z pakowaniem produktów rozpoczyna się już w połowie listopada i czasem trwa do samego Bożego Narodzenia. Wymagana jest podstawowa lub komunikatywna znajomość języka obcego – mówi Magdalena Owczarek. Nie zabraknie też ogłoszeń skierowanych do operatorów wózków widłowych czy kierowców (różne kategorie prawa jazdy). Podczas starań o takie posady trzeba udokumentować doświadczenie. Jeszcze zanim świąteczne stoły ugną się pod ciężarem potraw, u wielu pośredników pojawią się propozycje zatrudnienia w ogrodnictwie/rolnictwie i branży spożywczej. – Uprawa i przetwórstwo pieczarek oraz przemysł mięsny to działy, w których wzrost liczby godzin pracy jest najbardziej widoczny w ostatnich tygodniach roku. W Holandii i Belgii potrzebni będą m.in. rzeźnicy wołowi, pakowacze mięsa, pracownicy farm trzody chlewnej i bydła – informuje Michał Mikołaj Nowak. W Wielkiej Brytanii powstaną dodatkowe stanowiska dla osób zajmujących się ubojem indyków. – Na Wyspach to właśnie indyki stanowią podstawę świątecznego menu – twierdzi Anna Laskowska.

Szał zakupów
Wkrótce dodatkowe ręce do pracy będą potrzebne także w placówkach handlowych. – Zbliża się czas zwiększonej konsumpcji. Dotyczy to również osób, które zazwyczaj niezbyt często odwiedzają galerie handlowe czy hipermarkety – zauważa Anna Makieła. Na celowniku rekruterów znajdą się więc m.in. kasjerzy, sprzedawcy, asystenci (wykładanie towaru) czy pakowacze prezentów. Można też zarabiać wcielając się w postać św. Mikołaja lub anioła, ale tego typu propozycje rzadko docierają z zagranicznych rynków nad Wisłę. – W Niemczech w okresie zimowym, a zwłaszcza w okolicach świąt, część osób zmienia meble. Wśród naszych klientów największe zapotrzebowanie jest na pracowników zajmujących się rozwożeniem oraz składaniem mebli – mówi Dagmara Niedenthal z agencji rekrutacyjnej CBS butler.de. Chętni muszą dobrze znać język niemiecki, choć coraz częściej na liście wymagań pojawia się prawo jazdy C+E lub C1+E.

Odpoczywasz? Ja pracuję
Pod koniec roku znacznie wzrasta zapotrzebowanie na dodatkowy personel w turystyce. Work Express już poszukuje kelnerów, kucharzy, pokojówek, kierowców i animatorów czasu wolnego. Choć do obsadzenia są miejsca w kurortach we francuskich Alpach, to jednym z wymogów stawianych kandydatom jest znajomość języka... rosyjskiego. Kto przebrnie przez kolejne etapy selekcji, zacznie zarabiać od grudnia. Wcześniej, bo w połowie listopada, LSJ Agencja Pracy rozpocznie poszukiwania chętnych do pracy w brytyjskich ośrodkach wypoczynkowych. W poprzednich latach brakowało w nich m.in. pokojowych/pokojówek, kelnerów/kelnerek, pomocników kucharza, a także pracowników barów szybkiej obsługi. – W przypadku tej oferty kandydaci nie muszą mieć doświadczenia zawodowego, ponieważ pracodawca zapewnia szkolenie na miejscu. Zaproponowane zostaną kontrakty na trzy tygodnie, wyjazd z kraju nastąpi ok. 10 grudnia, a powrót po nowym roku – informuje Magdalena Dziechciowska z firmy LSJ Agencja Pracy.

Święta w domu za granicą
Co roku wiele niemieckich rodzin poszukuje zastępstw dla opiekunek powracających do Polski w okresie przedświątecznym. – Wyjazd na cztery tygodnie i perspektywa godziwego zarobku to atrakcyjna alternatywa dla osób, którym grozi samotne wpatrywanie się w telewizor w Wigilię i Sylwestra. Jako że zapotrzebowanie w tej branży rośnie, część klientów godzi się nawet na kandydatki z nieco mniejszym doświadczeniem w opiece nad seniorami – mówi Artur Ragan. Pozostałe wymagania są niezmienne, a więc co najmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego, łagodne i przyjazne usposobienie, cierpliwość oraz rzetelność. Wykształcenia kierunkowe i prawo jazdy wpływają na wysokość wynagrodzenia. – Już teraz prowadzimy nabór na ten okres. Przypominamy o konieczności dyspozycyjności w czasie trwania umowy, czyli rezygnacji ze spędzania świąt w Polsce. Można jednak liczyć na bonusy związane z pobytem w Boże Narodzenie za granicą – mówi Małgorzata Wyrwińska.

Coś za coś
Wyjechać czy zostać – co roku przed takim dylematem staje sporo osób. Tymczasowa przeprowadzka stwarza szansę na poprawienie sytuacji finansowej, jednak w wielu domach wspólne święta mają znacznie większą wartość niż wynagrodzenie. Tymczasowe zatrudnienie za granicą to jednak nie tylko szybki zarobek, ale również doświadczenia, czasem w nowej branży. Zdarza się też, że już w trakcie obowiązywania krótkoterminowej umowy można otrzymać wstępną propozycję pracy na kolejny sezon albo zamiany umowy tymczasowej na długoterminową. – Niemieckim pracodawcom zależy na tym, aby mieć dobrych pracowników jak najdłużej, a nie tylko w ciągu kilku przedświątecznych tygodni – zapewnia Dagmara Niedenthal.

Świąteczna praca
+
• szansa na poprawienie sytuacji finansowej
• możliwość uzyskania atrakcyjniejszego wynagrodzenia niż w innych miesiącach
• perspektywa zdobycia doświadczenia zawodowego za granicą, czasem w nowej branży
-
• święta z dala od najbliższych
• spora konkurencja o wolne miejsca, zwłaszcza na stanowiska niewymagające kwalifikacji lub doświadczenia
• umowy na krótki okres, przeważnie kilka tygodni

Profil „świątecznego” kandydata:
- doświadczenie zawodowe: w zależności od stanowiska, czasem niekonieczne
- znajomość języków obcych: w zależności od stanowiska, zazwyczaj stopień komunikatywny, czasem podstawowy
- wiek: przeważnie bez znaczenia, choć część ofert adresowana jest do absolwentów szkół średnich i studentów
- chęć do pracy w okresie przed- i poświątecznym, czasem także w godzinach nadliczbowych
- gotowość do spędzenia świąt za granicą
- motywacja
- prawo jazdy i samochód – tylko w niektórych ofertachPrzykładowe wynagrodzenia

Stanowisko

Miejsce pracy

Wynagrodzenie

Asystent w supermarkecie

Holandia

ok. 8,8 euro (36 zł) brutto na godzinę

Opiekunka osób starszych

Niemcy

850–1,2 tys. euro (3,5–4,9 tys. zł) netto miesięcznie

Pomoc kuchenna

Holandia

8,4 euro (34 zł) brutto na godzinę

Pomocnik kucharza

Wielka Brytania

ok. 6,2 funta (31 zł) brutto na godzinę

Pracownik magazynu

Niemcy

ok. 8 euro (33 zł) brutto na godzinę

Pracownik w rolnictwie

Wielka Brytania

6,21 funta (31 zł) brutto na godzinę

Komentarze

Twój komentarz może być pierwszy!

Podobne artykuły

 • image description

  Kwestuj i zarabiaj

  Cel zawsze jest szczytny. Pomoc ofiarom tsunami, bezdomnym nieletnim, walka w obronie środowiska naturalnego. Ale to nie jest praca non profit. Na fundraisingu zarabia się prawdziwe pieniądze

  Data: 2013-01-22 16:15:36, Autor: Joanna Bucior, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Praca dla polskojęzycznych

  Do niedawna znajomością języka polskiego nie warto było chwalić się w CV. Dziś jest inaczej – polskojęzycznych pracowników szukają brytyjskie firmy telekomunikacyjne, edukacyjne czy podmioty z sektora publicznego

  Data: 2013-01-24 13:18:09, Autor: Julitta Nowik, Kategoria:Praca za granicą

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij