Zarabiaj nietypowo

Data: 2013-01-31 12:24:07, Autor: Marcin Gazda
image description

Pracę za granicą znajdą nie tylko budowlańcy, opiekunki czy barmani. Wiele ofert zatrudnienia dotyczy stanowisk „nietypowych” i wiąże się z wykonywaniem niestandardowych obowiązków. Nietypowych nie znaczy gorszych, przeciwnie – na niektórych posadach można zarobić znacznie więcej niż w „zwyczajnej” pracy

– W przypadku wyjazdu na kontrakcie europejskim do odległego regionu świata płace mogą być od kilku do kilkunastu razy wyższe niż te na naszym kontynencie. Zwłaszcza gdy liczą się wysokie kwalifikacje i długoletnie doświadczenie w zawodzie – mówi Izabela Sobczak z agencji pośrednictwa pracy Time Personale. Jednak świetne CV nie zagwarantuje sukcesu. Przy tego rodzaju projektach duże znaczenie odgrywają motywacja, elastyczność, łatwość przystosowania się do nowego otoczenia, odporność na stres i szok kulturowy, a także samodzielność. Gdzie konkretnie można wyjechać i czego dotyczą oferty?

Animal Planet
Część nietypowych propozycji zatrudnienia dotyczy pracy ze zwierzętami. – Opiekun fokarium w Holandii musiał wykonywać obowiązki w pomieszczeniach i na zewnątrz, również podczas deszczu i niskich temperatur. Z tym stanowiskiem związana była również konieczność pracy w niehigienicznych warunkach (m.in. usuwanie odchodów) – mówi Joanna Przemyślańska-Włosek z agencji pracy tymczasowej OTTO Polska. Wiosną zeszłego roku firma LSJ Agencja Pracy przyjmowała zgłoszenia od osób zainteresowanych sezonowym strzyżeniem owiec w Norwegii. Z kolei kilka lat temu do agencji pośrednictwa pracy Jobland.pl zgłosił się właściciel zamku położonego w turystycznym regionie Szkocji. Sprawa dotyczyła naboru sokolnika, a więc osoby opiekującej się i tresującej sokoła wykorzystywanego w polowaniach. – Wymogi były proste: doświadczenie i znajomość języka angielskiego, ale to i tak bardzo rzadki zawód. Kontakty udało nam się znaleźć dzięki uprzejmości Krajowego Klubu Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych Polskiego Związku Łowieckiego – opowiada Witold Wrodarczyk z agencji pośrednictwa pracy Jobland.pl. Ostatecznie rekrutacja zakończyła się sukcesem. Warszawska firma poszukiwała również osoby do nagonki na zwierzynę podczas polowań na ptactwo. Listę wymagań otwierały sprawność fizyczna i gotowość do wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Praca sprowadzała się bowiem do... biegania po lesie i hałasowania.

Odpicuj swoją brykę!
– Niedawno otrzymaliśmy zapytanie dotyczące woźnicy zaprzęgowego. Na tym stanowisku liczy się umiejętność powożenia zaprzęgiem konnym reprezentacyjnym typu karoca czy wyjazdowym typu kareta – mówi Danuta Królik z agencji zatrudnienia Personnel International. Nie brakuje również nietypowych ofert ze znacznie popularniejszymi środkami transportu. Firma LSJ Agencja Pracy realizowała projekt dla znanej marki motoryzacyjnej. – Przez trzy miesiące 17 osób z Polski współpracowało w Indiach z kilkudziesięcioma pracownikami lokalnymi. Do obowiązków naszych rodaków należały m.in. prace związane z wykończeniem fabryki, przekazywanie wiedzy na temat europejskich standardów oraz demonstrowanie nowych technologii – opisuje Marcelina Bednarczyk z firmy LSJ Agencja Pracy. Od kilku lat agencja pracy tymczasowej Axell zajmuje się naborem personelu do portu lotniczego Amsterdam-Schiphol. W sezonie wakacyjnym młodzi ludzie zajmują się sprzątaniem obiektu oraz przylatujących samolotów. – Zapisy rozpoczynają się 6–8 miesięcy wcześniej dla nowych pracowników, gdyż takie osoby muszą zostać sprawdzone przez holenderskie ministerstwo spraw wewnętrznych pod kątem niekaralności. Lotnisko jest granicą państwa, w związku z czym obowiązują pewne obostrzenia – wyjaśnia Dominik Weiss z agencji pracy tymczasowej Axell. Ostatnio z agencją pracy tymczasowej Work Express do Francji wyjechali spawacze. Ich umiejętności przydają się przy produkcji podzespołów do TGV, francuskiej kolei szybkobieżnej.

Budujesz, burzysz, zarabiasz
Z zegarmistrzowską precyzją swoje specyficzne zdania musieli wykonywać uczestnicy kolejnych edycji Domino Day. Cel pozostawał ten sam: ustanowienie nowego rekordu Guinnessa w układaniu i przewracaniu kostek domina. Przykładowo, w 2008 r. zbudowana w osiem tygodni konstrukcja składała się z 4,5 miliona klocków. W finale nastąpiło efektowne zburzenie tej kompozycji. Ostatecznie wywróciło się ponad 4,3 miliona elementów. Rok później wyniki zostały poprawione. Przez kilka lat dzięki agencji pracy tymczasowej OTTO Polska w tym spektakularnym widowisku w Leeuwarden w północnej Holandii brali też udział Polacy. Przyjmowano zgłoszenia od osób znających język angielski, odpornych na stres oraz posiadających zdolności manualne. Znaczenie odgrywała również kondycja fizyczna (praca po 40 godzin tygodniowo, zazwyczaj w pozycji pochylonej). – Kandydaci przechodzili testy psychometryczne. Układanie kostek domina wymaga nietrzęsących się rąk. Ponadto musieli czuć się dobrze przed kamerami – mówi Joanna Przemyślańska-Włosek.

Prawie jak VIP
Nietypowe zlecenia dotyczą również branży opiekuńczej. – Co jakiś czas pojawiają się oferty dotyczące opieki nad osobistościami, ludźmi ze świata polityki, biznesu oraz nauki – informuje Małgorzata Wyrwińska z agencji pracy InterKadra. Zakres obowiązków nie różni się od standardowych, ale charakterystyczne są np. warunki zakwaterowania. Imponujące pokoje w willach z basenem czy domy położone w malowniczych miejscach nie należą do rzadkości. – Zdarzają się też oferty, w których opieka to właściwie zbyt duże słowo. Jedna z kandydatek przyjętych przez naszą firmę zajmowała się panem, który kochał podróże. Podczas trzymiesięcznej współpracy z nim zwiedziła prawie całą Europę – mówi Małgorzata Wyrwińska. Nie tylko z emerytowanymi gwiazdami mogą zetknąć się pracownicy branży turystycznej. Wolne stanowiska czekają np. w ekskluzywnych ośrodkach narciarskich. Work Express poszukuje na sezon zimowy personelu do alpejskich miejscowości we Francji. – Są dwa zasadnicze warunki: doświadczenie zdobyte w hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych oraz... biegła znajomość rosyjskiego. Zarobki zasadnicze może nie powalają, ale majętni turyści z Rosji raczej nie żałują napiwków – wyjaśnia Artur Ragan z agencji pracy tymczasowej Work Express. Zdarza się, choć sporadycznie, że hotele chcą obsadzić posadę odźwiernego. – Zakres zadań to monitorowanie obszaru wokół drzwi, zamykanie, otwieranie i reprezentacyjne witanie gości – informuje Danuta Królik.

Podaruj sobie odrobinę luksusu
Work Express zatrudnia spawaczy, którzy remontują m.in. instalacje grzewcze w posiadłości króla Maroka w Betz na północy Francji. – Praca trwa tylko wtedy, gdy monarchy nie ma w pałacu, a ekipy remontowe są rewidowane przez ochronę – mówi Artur Ragan. Lista miejsc, w których polscy budowlańcy pozostawili „ślad” jest długa. Obok zleceń dotyczących znanych obiektów, pojawiają się też nietypowe. Przykładowo klienci z Francji zgłosili się do Work Express w sprawie rozbudowy stadionu Jean Bouin w Paryżu oraz wymiany instalacji sanitarnej w więzieniu w miejscowości Fleury Merogis. Wkrótce hydraulicy zajmą się renowacją instalacji sanitarnych w luksusowym hotelu w Cannes. Również sprawdzanie jakości wykonanej pracy może być źródłem zarobku. Kilka lat temu Jobland.pl prowadził nabór dla firmy specjalizującej się w elektronicznym wykrywaniu nieszczelności i przecieków na płaskich dachach na terenie całej Wielkiej Brytanii.

Mróz i upał
W 2006 r. agencja rekrutacyjna RECONNECT poszukiwała doświadczonych cieśli oraz zbrojarzy. Wyselekcjonowana grupa trafiła na północ Szwecji, aby zajmować się budową stacji kolejowej przy kopalni w Kirunie. – Wysłani przez nas specjaliści mieli latem słońce przez 24 godziny na dobę, a zimą – ciemności i przerywanie prac z powodu temperatury powietrza sięgającej poniżej minus dwudziestu pięciu stopni – mówi Piotr Janicki z agencji rekrutacyjnej RECONNECT. Choć pracownicy mogli narzekać na warunki zakwaterowania (po 2–3 osoby w niewielkich hostelowych pokojach), to jednak warunki finansowe sprawiały, że niedogodności odchodziły w zapomnienie. – Przy dzisiejszym kursie korony szwedzkiej, stawki godzinowe wynosiły 100 zł. Do tego dodatki za nadgodziny czy za pracę w weekendy. To była ciekawa przygoda dla wielu panów, a część z nich zamieszkała w Szwecji na stałe – informuje Piotr Janicki. Do specyficznych warunków trzeba przyzwyczaić się na Czarnym Lądzie. Wprawdzie nie jest to popularny kierunek wyjazdów, ale i z tego regionu świata trafiają do nas propozycje zatrudnienia. Na początku tego roku Jobland.pl przyjmował aplikacje od kandydatów na stanowisko site managera. Na chętnych czekała posada w Nigerii, w międzynarodowej firmie inżynieryjnej realizującej specjalistyczne projekty na terenie Afryki. – Sprawa dotyczyła całościowego zarządzania rozbudową specjalistycznej fabryki cementu w Kenii. Oferta była atrakcyjna finansowo i rekrutacja zakończyła się sukcesem – mówi Witold Wrodarczyk.

Made in Asia
Time Personale pośredniczy w wysyłaniu pracowników do stoczni, zlokalizowanych głównie u wybrzeży Morza Norweskiego. Jednak kadra inżynierska ma szansę zarabiać w Wietnamie. – Trzeba przygotować się na spotkanie z odmienną kulturą. Dla Europejczyka tamtejszy ruch drogowy jest niezrozumiały, a w wielkich miastach przejścia dla pieszych nie są normą. Do tego dochodzi kuchnia egzotyczna, narażenie organizmu na zetknięcie z malarią, dengą, żółtaczką czy ptasią grypą – wyjaśnia Izabela Sobczak. Azja to także nowoczesne miasta, takie jak np. Abu Zabi. Właśnie do stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich mogli przenieść się nauczyciele muzyki. Nabór prowadziła firma LSJ Agencja Pracy, a na kandydatów czekały roczne, dwu- oraz trzyletnie kontrakty. Z kolei agencja zatrudnienia Trenkwalder poszukiwała pełnej „załogi” do luksusowego hotelu w Katarze. – Właściciel chciał pracowników z Europy. Poziom wynagrodzenia był równy wynagrodzeniu w Polsce, ale pracodawca zapewniał komfortowe zakwaterowanie, wyżywienie i transport – informuje Wojciech Szymański z agencji rekrutacyjnej Trenkwalder. Dla spawaczy drzwi otwarte są m.in. w Kuwejcie. – Okazuje się, że mimo konkurencji cenowej pracowników z Azji, kwalifikacje i podejście do pracy polskich specjalistów są tam doceniane. W posiadanej przez nas ofercie, stawka dzienna wynosi 150 euro (620 zł) netto, a do tego dochodzi bezpłatne zakwaterowanie, wyżywienie i transport – mówi Witold Wrodarczyk.

Punkty zapalne
Zarabiać można także w rejonach kojarzonych z konfliktami zbrojnymi. Trenkwalder prowadzi rekrutację do Iraku, gdzie brakuje personelu w branży poszukiwania ropy i gazu. – W tym projekcie ogromny nacisk jest położony na bezpieczeństwo pracowników. Atrakcyjny poziom wynagrodzenia również ma rekompensować obawy przed wyjazdem – mówi Wojciech Szymański. W 2010 r. dzięki agencji pośrednictwa pracy Jobland.pl można było trafić do... bazy międzynarodowej misji w Afganistanie, gdzie czekały stanowiska m.in. dla kierownika ds. finansów oraz szefa kuchni (żywienie zbiorowe). Pracowników potrzebowała międzynarodowa firma logistyczna, zapewniająca transport i dostawy do obszarów niedostępnych ze względów politycznych i militarnych. Pracodawca oferował wynagrodzenia odpowiednio: 3–4 tys. dolarów (9,5–12,7 tys. zł) brutto miesięcznie oraz 2,5 tys. euro (10 tys. zł) brutto miesięcznie. Ponadto zapewniał i opłacał wyżywienie, zakwaterowanie, a także transport.

Zbieraj papiery
Jeden z klientów Work Express potrzebował gwoździarza, czyli specjalisty od zbijania palet. Zleceniodawca życzył sobie udokumentowanego pięcioletniego doświadczenia zawodowego. – Nie wiem, czy jest w Polsce ktoś dysponujący potwierdzonym doświadczeniem we wbijaniu gwoździ, ale wynagrodzenie wynosiło 1,3 tys. euro (5,3 tys. zł) netto miesięcznie – mówi Artur Ragan. Dodaje, że według przedstawicieli pewnej firmy z Belgii „operator łopaty” to bardzo odpowiedzialna funkcja. Od potencjalnych kopaczy rowów żądali... potwierdzenia na piśmie trzech lat doświadczenia w zakopywaniu instalacji gazowych. Z pewnością u pośredników pojawią się kolejne oryginalne propozycje zatrudnienia. Trudno odpowiedzieć kiedy, gdyż wiele tego typu ofert zamieszczanych jest nieregularnie. – Obecnie najbardziej cenione przez klientów są zawody bazujące na zdolnościach manualnych i powoli znikające z rynku pracy. Często specjalistów zastępują przecież maszyny i urządzenia, ewentualnie dany fach z racji dynamicznego postępu, staje się już niemodny i niepopularny – podsumowuje Danuta Królik.

– Zdarza się, że nasz klient potrzebuje przedstawicieli zawodów, które są już zapomniane albo odchodzą do lamusa. Wąska specjalizacja sprawia, że często jednym z narzędzi selekcyjnych są próbki pracy, testy z wiedzy czy symulacje sytuacyjne – informuje Danuta Królik z agencji zatrudnienia Personnel International.

PRZYKŁADOWE „NIETYPOWE” OFERTY PRACY
- opiekun fokarium w Holandii
- specjalista do strzyżenia owiec w Norwegii
- sokolnik w Szkocji
- osoba do nagonek na zwierzynę w Wielkiej Brytanii
- woźnica karocy
- osoba sprzątająca samoloty w Holandii
- osoba do układania domina podczas Domino Day
- opiekunka do opieki nad znanymi osobami
- odźwierny w hotelu
- spawacz w posiadłości króla Maroka
- nauczyciel muzyki w Emiratach Arabskich
- szef kuchni w bazie wojskowej w Afganistanie
- gwoździarz
- kopacz rowów

Komentarze

image description
Komentarz dodał: ~

Gdzie takiej pracy szukać ?

Data dodania: 2014-09-27 16:15:48

Dodaj swój komentarz

Podobne artykuły

 • image description

  Sekretarkę zatrudnię

  Dobra asystentka jest na wagę złota. Wie o tym każdy szef. Dlatego dobrze przygotowane do zawodu sekretarki i asystentki nie muszą się martwić ani o posadę, ani o pensję. Zwłaszcza w Londynie

  Data: 2012-09-05 17:45:46, Autor: Magdalena Gignal, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Zarabiaj na zakupach

  Chciałbyś mieć wpływ na jakość oferowanych produktów i usług, a przy okazji zarobić? Jeśli tak, możesz dorobić po godzinach jako „tajemniczy klient”. Na Wyspach w tej branży działa spora liczba firm.

  Data: 2012-10-08 16:56:32, Autor: Piotr Ślusarski, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Zbieraj i zarabiaj

  Holandia to nie tylko kraj tulipanów. Uprawia się tu dziesiątki rodzajów warzyw, owoców i kwiatów. W dobrze zorganizowanych gospodarstwach praca wre praktycznie cały rok

  Data: 2013-01-02 10:54:18, Autor: Maria Czosnek, Kategoria:Praca za granicą
 • image description

  Buduj i zarabiaj

  Bez wątpienia można powiedzieć, że Polacy budują Europę. Nasi fachowcy murują, betonują i stawiają konstrukcje w większości krajów Unii. Mimo wakacyjnych przestojów, wciąż jest szansa na angaż

  Data: 2013-01-07 16:24:27, Autor: Joanna Bucior, Kategoria:Praca za granicą

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce

Zamknij